התאוששות לאחר אימון

לאחרונה באים אליי מתאמנים רבים שלא מבינים את חשיבות ההתאוששות שלאחר האימון, 

מפמפמים משקלים יום אחרי יום אחרי יום ולא מבינים שהגוף צריך גם להתאושש! 


לרוב, כאשר אנחנו רוצים לשפר את הכושר הגופני אנחנו מבצעים פעילות מאתגרת יותר בתדירות גבוהה יותר. 

בעקבות העומס על הרקמות בזמן פעילות גופנית מאתגרת, נוצרים בשרירים קרעים מיקרוסקופיים אשר מאותתים לגוף ליצור מערכת חזקה יותר שתעמוד בעומסים הגדולים. בזמן ההתאוששות הגוף מחזק את אותם האזורים שהעמסנו עליהם כך שיוכלו לעמוד באתגר של האימון הבא. כאשר אנחנו עושים זאת בצורה הדרגתית ומבוקרת, כלומר מעלים בהדרגה את העומס על הרקמות- נוצר שיפור בכושר הגופני שלנו, אנחנו משתפרים בביצועים וביכולות וכל הגוף "משתפר" ביכולת ההתמודדות שלו עם הפעילות הגופנית. 

אולם, מתאמנים רבים משליכים את השיפור בכושר על עצימות האימונים בלבד ומפספסים לגמרי את תהליך ההתאוששות. פה הטעות, כיוון שהשיפור ביכולות הגופניות שלנו קורה בעיקר בזמן התאוששות, כאשר הגוף בונה את עצמו מחדש ומתחזק את המערכות השונות. ההתאוששות חשובה לא פחות מהאימונים, בזכותה אנחנו מצליחים להשתפר ביכולות הפיזיות שלנו. 

ההתאוששות שלנו נגזרת מעצימות האימון שביצענו: ככל שהאימון היה עצים יותר- ככל שלגוף היה קשה יותר- כך יצרנו גירוי גדול יותר מבחינת בנייה מחדש. חשוב לשים לב לא להגזים ולהפעיל עומסים גדולים מדי- כאלה שיצרו נזק של ממש ברקמות, ולהגיע לפעילות עצימה בהדרגה ולפי סרגל מאמצים ספציפי לכל אחד.  

ומה לגבי תזונה ושינה? 

ההתאוששות קשורה אליהם בקשר ישיר. כחלק מתהליך ההתאוששות על המתאמנים לישון שנת לילה טובה (כ-8 שעות) שתאפשר לגוף להשתקם ולהתחדש, לתקן את הנזקים שנוצרו. במקביל, צריכת חלבונים מספקת לאחר אימון חשובה גם היא בשל העובדה שהחלבון הוא אבן הבניין של שרירי הגוף. 

דברים נוספים שיכולים לעזור לתהליך ההתאוששות: 

  • עיסוי שרירי אשר יעודד זרימת דם ושחרור נקודות טריגר (כיווצים הנוצרים בשריר). אפשר להיעזר בפיזיותרפיסט, במטפל אחר במגע המוסמך לעבוד עם ספורטאים או בגליל עיסוי.  
  • התאוששות אקטיבית כדוגמת הליכה או פעילות בעצימות נמוכה:
    תנועה שכזו עוזרת בהזרמת הדם, פינוי חומצות החלב מהשרירים ובסילוק שאריות פסולת מטבולית נוספת שנוצרה בזמן הפיעלות הגופנית.
  • אמבט קרח- שיטה ידועה גם כן להפחתת התהליכים הדלקתיים שנוצרים לאחר אימון, העלאת לחץ הדם והפחתת הכאב במידה ויש. מדובר בישיבה של 7-10 דקות באמבט עם מי קרח לאחר האימון.


 לסיכום, זיכרו שהאימונים עצמם יוצרים את הפוטנציאל לשיפור בכושר הגופני ואילו זמני ההתאוששות הם אלו שיוצרים את השיפור בפועל. הקפידו על תזונה נכונה ושינה טובה לאחר אימון והיעזרו בהתאוששות אקטיבית, עיסוי ואף אמבט קרח כדי להאיץ את התהליך.


רייצ'ל בן שלמה- פיזיותרפיסטית מוסמכת, 

מאמנת ליצירת חוסן מנטלי ומדריכה בשיטת האינטואיציה